Oferty w Twoim regionie
Włącz powiadomienia na pulpicie

Senior QA Engineer

Polska Małopolskie Kraków

Data dodania : 09.10.2019
Numer referencyjny : ES/SQA/KRK/09/ITK/ITK

Obowiązki

  • Under general direction, debug complex software products through the use of systematic tests to develop, apply and maintain quality standards for company products.
  • Design, code and execute automated test scripts.
  • Prepare reports and documentation updates.
  • Technical consulting on automation issues, tools and processes.
  • May take part in researching best practices, new tools and technology.
  • Interact with senior internal and external personnel.
  • Develop and executes software test plans.
  • Analyze and write test standards and procedures.
  • Maintains documentation of test results to assist in debugging and modification of software.
  • Analyze test results to ensure existing functionality and recommends corrective action.
  • Consult with development engineers in resolution of problems.

Wymagania

  • QA experience, proven interpersonal, analytical, attention to detail/strategy, and creative problem-solving skills.
  • Excellent written and verbal communication skills.
  • Expert capacity for comprehending complex concepts and systems.
  • Ability to work independently and as part of a team.

PREFERRED SKILLS:

  • Previous travel industry experience.
  • Background in integration testing, testing interfaces between primary application and other applications.
  • Prior experience with flight scheduling operations software.
  • Basic scripting or programming skills preferred.
  • Basic JAVA skills preferred.

Oferujemy

  • Stable, long-term work among professionals, based on an employment contract or B2B contract.
  • Real impact on the development of your career path.
  • Support of the guardian throughout the entire period of cooperation.
  • Integration events.
  • Benefit package: private medical healthcare, group life insurance and sport card ;)

IT Kontrakt sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław, będzie przetwarzała dobrowolnie podane dane osobowe zawarte w złożonych dokumentach wyłącznie w celach rekrutacyjnych. Aplikującym przysługuje prawo dostępu do treści przekazanych danych oraz ich poprawiania. Istnieje możliwość wyrażenia odrębnej zgody i wzięcia udziału w przyszłych procesach rekrutacyjnych.

Odwiedź nas

Wrocław
Sky Tower, Piętro 21
ul. Gwiaździsta 66
Warszawa Software Delivery Center
Eureka Park
ul. Marynarska 19a
Warszawa
Proximo II
ul. ​Przyokopowa 26​
Poznań
City Park
ul. Ułańska 1
Kraków
Gen. Bohdana Zielińskiego 22
Łódź
Al. T. Kościuszki 103/105
Katowice
Francuska Office Centre
ul. Francuska 34
Gdańsk
Tryton Business House
ul. Jana z Kolna 11
Kuala Lumpur
Suite 15.02, piętro 15
The Gardens North Tower Mid Valley City, Lingkaran Syed Putra

Napisz do nas