IT Kontrakt ma talent! Szymon Myrta

Szymon Myrta – w zespole IT Kontrakt od maja 2017 r. Z wykształcenia magister „do kwadratu” – posiada dyplom z bioinformatyki oraz medycyny molekularnej, a prywatnie – pasjonat biegów krótkodystansowych. W czerwcu tego roku reprezentował Polskę w 39. edycji rywalizacji sportowej dla osób zawodowo związanych z medycyną – MediGames 2018 na Malcie, gdzie zdobył 3. miejsce w biegu na 100 m w kat. M<35.

Jednak jego udział w zawodach i wysoka lokata to nie przypadek, a wypadkowa kilku czynników: zamiłowania do tej dziedziny sportu, konsekwencji w dążeniu do celu oraz umiejętności zbierania i analizowania danych. Dwie ostatnie z wymienionych kompetencji są niezbędne w jego obecnej pracy nad rozwojem leków stosowanych w onkologii.

Agnieszka Włodarczak (AW): Jesteś bioinformatykiem. To stosunkowo młoda dziedzina nauki. Na czym dokładnie polega Twoja praca w IT Kontrakt?

Szymon Myrta (SM): Obecnie dzięki IT Kontrakt jestem zaangażowany w projekt na rzecz jednej z największych firm farmaceutycznych na świecie. Jako bioinformatyk zajmuję się analizą danych genetycznych. W ostatnim czasie najczęstszym typem informacji jakie analizuję to aktywność genów czyli tzw. ekspresja. Takie dane otrzymuję w postaci tabel wypełnionych wartościami określającymi poziomy ekspresji dziesiątek tysięcy genów, pozyskanymi od kilkuset organizmów i różnych grup porównawczych, najczęściej ludzi i myszy. Moim zadaniem jest odnaleźć kluczowe geny, których ekspresja różni się pomiędzy poszczególnymi grupami. Odkrywanie tych różnic pozwala np. wskazać przyczynę nowotworu u konkretnego pacjenta czy zbadać wpływ potencjalnych leków na zmiany aktywności genów i w rezultacie pomóc w rozwoju onkologii.

Reasumując, bioinformatyka łączy w sobie elementy statystyki, programowania, pracy naukowej, a także, umiejętność czytelnego i jasnego przedstawienia uzyskanych wyników, co często zajmuje więcej czasu niż sama analiza.

AW: Miło słyszeć, gdy ktoś opowiada o swojej pracy z takim zaangażowaniem. Jednak masz też inną pasję, pozazawodową, jaką jest bieganie. Dlaczego właśnie ta dyscyplina sportu?

 

SM: Od kiedy nauczyłem się chodzić, to… wolałem biegać 🙂 Już jako kilkulatek podziwiałem amerykańskich sprinterów. Do tej pory wspominam bieg z 1998 r., kiedy to Maurice Greene poprawiał halowy rekord świata na 60 m. W każdym jego ruchu było widać perfekcję. Ja potrafiłem to wychwycić, przeanalizować i wdrożyć w praktykę. Taki analityczny sposób myślenia jest również jedną z cech bardzo przydatnych w pracy bioinformatyka. Biegi krótkodystansowe trenowałem w klubie przez 13 lat, 5–6 razy w tygodniu. Obecnie nie dążę już do poprawiania swoich rekordów, a jedynie do utrzymywania wysokiej formy i 3 treningi tygodniowo pozwalają mi osiągać całkiem niezłe wyniki. Poza tym bieganie, jako czynność, to tylko jeden z elementów treningu sprinterskiego, na równi z ćwiczeniem siły, skoczności, stabilizacji i techniki. W rezultacie ten ogólnorozwojowy sport okazuje się być podstawą dla wielu innych dyscyplin.

Ponadto, oprócz czynnego uprawiania tego sportu, chętnie pojawiam się na imprezach lekkoatletycznych w roli widza, a także działam na rzecz organizacji takich wydarzeń. W tegorocznych Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham miałem okazję zadebiutować w roli dziennikarza sportowego i porozmawiać z najlepszymi zawodnikami na świecie, a nawet być tłumaczem polskiej sztafety 4×400 mężczyzn na konferencji po pobiciu halowego rekordu świata. Poza tym realizuje się jako trener biegów krótkodystansowych oraz współzałożyciel Klubu Sportowego Sprinterzy.com. Podsumowując, nie uważam się za osobę, która ma wybitny talent czy predyspozycje do uprawiania lekkoatletyki, ale zawsze kieruję się zasadą wspomnianego Maurice Greene – „If you want to be number one, you have to train like you’re number two”. To się sprawdza zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

AW: Jak to się stało, że wystartowałeś w MediGames? Jesteś programistą, a to są w końcu zawody dla branży medycznej.

SM: MediGames to mistrzostwa świata dla osób związanych z branżą medyczną i mogą w nich uczestniczyć nie tylko lekarze, ale i zawody około medyczne jak biolodzy, pracownicy laboratoriów czy nawet kierowcy karetek. Bycie bioinformatykiem również upoważnia do startu w tych zawodach. Jednak wyjazd na Maltę nie byłby możliwy bez zaangażowania IT Kontrakt, które chętnie wspiera pasje członków swojego zespołu.

AW: Co dał Ci start w MediGames 2018? Czy zamierzasz pobiec w następnych edycjach?

SM: Start w MediGames to była przede wszystkim świetna zabawa i dodatkowa motywacja do treningów, a przy okazji pretekst do zwiedzenia Malty. Przyszłoroczne zawody MediGames odbędą się w Czarnogórze i jeśli nic nie przeszkodzi mi w przygotowaniach to z chęcią pojadę również tam powalczyć o medale dla Polski. W międzyczasie jestem w kontakcie z poznaną tam społecznością lekarską i wspólnie przymierzamy się do organizacji obozu sportowego.

AW: Powszechnie wiadomo, że bieganie to jedna z ulubionych dyscyplin sportu IT Kontrakt. Czy brałeś udział w poprzednich edycjach Biegu IT i czy zobaczymy Cię na wrześniowej 10. edycji wydarzenia we Wrocławiu?

SM: Wspieram Bieg IT całym sercem, ale start na dystansie 10 km, a więc na 100 razy dłuższym niż ten, w którym się specjalizuję, nie jest dla mnie dobrą opcją. Wytrzymałość nie byłaby problemem, ale skurcze najprawdopodobniej nie pozwoliłyby mi ukończyć biegu. Co prawda marzę o przebiegnięciu maratonu, ale póki co, nie zamierzam robić rewolucji w swoim planie treningowym i z chęcią pobawiłbym się na wydarzeniu w roli kibica.

AW: Dziękuję za rozmowę!

Wywiad przeprowadziła Agnieszka Włodarczak – Social Media & PR Cooridnator w IT Kontrakt.

Polecane artykuły
array(0) { }
Avenga: Nowy globalny ekspert w obszarze transformacji cyfrowej
Jak wynika z raportu “CIO Insight. Dlaczego warto zaprosić AI do firmy”, opracowanego na podstawie badania Klubu CIO i IT Kontrakt, 77% spośród dużych firm…
Nagrody i wyróżnienia
Certyfikaty i członkostwa spółek grupy IT Kontrakt
Zapytanie ofertowe
Copyright © 2020 by IT Kontrakt. All Rights Reserved.
Realizacja strony internetowej: Vision Trust

Przeglądając stronę wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z Serwisu oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies przechowywanych w urządzeniu użytego do przeglądania strony, w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez “IT KONTRAKT” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, ul. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław i Zaufanych Partnerów IT KONTRAKT Sp. z o.o.