Oferty w Twoim regionie
Włącz powiadomienia na pulpicie
Wróć na początek

Przebranżowienie nie takie straszne

Czy rozważałeś kiedyś zmianę branży, ale zabrakło Ci odwagi? Czy coś w głębi duszy podpowiada Ci, że zawodowo powinieneś zająć się czymś całkowicie odmiennym od tego, co robiłeś przez ostatnie lata? Wojciech Kobiałko jakiś czas temu zdecydował się na taki krok. Od 3 lat pokonuje kolejne szczeble kariery jako tester w IT Kontrakt. Poznaj historię osoby, która po osiągnięciu jednego szczytu, postanowiła zmienić coś w swoim życiu i zdobyć kolejny.

Nazywam się Wojciech Kobiałko. Zanim dołączyłem do IT Kontrakt, pełniłem funkcję kierownika regionalnego w dużej korporacji z branży Retail. Praca ta była bardzo absorbująca, wiązała się z częstymi wyjazdami. W rezultacie ciągle byłem poza domem i wiecznie miałem zbyt mało czasu dla siebie i najbliższych. Pewnego dnia wspólnie z żoną zaczęliśmy rozważać zmianę. Stwierdziliśmy, że najwyższy czas zrobić coś, aby być w domu częściej i spędzać razem więcej czasu.

W 2014 roku rozstałem się ze swoim ówczesnym pracodawcą. Nim rozpocząłem poszukiwania nowego zajęcia, odezwał się do mnie kolega – Piotr Carli, Test Lead w IT Kontrakt. Zaproponował mi, abym spróbował swoich sił w branży IT. Równocześnie podpowiedział, abym przebranżowienie rozpoczął od organizowanej przez IT Kontrakt Akademii Testera.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu kariery w IT nie przyszło mi łatwo. Jako mąż i ojciec dwójki dzieci wiedziałem, że nie mogę działać pochopnie. Zdawałem sobie sprawę, że przy zmianie stanowiska, na którym pracowałem ponad 12 lat, i przejściu do zupełnie innej branży, rozpoczęcie wszystkiego od zera jest nie tylko sporym wyzwaniem, ale również dużą niewiadomą. Cały czas miałem w sobie obawę, czy nowe zajęcie pozwoli mi utrzymać rodzinę i zapewnić jej dotychczasowy poziom życia.

Równocześnie jednak pracę w IT postrzegałem jako możliwość poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń. W handlu, zarządzaniu ludźmi, sprzedażą i budżetami itd. pracowałem 12 lat, więc w tych obszarach już nic więcej bym nie osiągnął, niczego więcej bym się nie nauczył. Czułem potrzebę poznania czegoś nowego, sprawdzenia się w obliczu nowych wyzwań, spróbowania czegoś, z czym wcześniej nie planowałem wiązać kariery i życia.

Po trzech tygodniach rozmów i wielu nieprzespanych nocach ostatecznie zdecydowałem się podjąć wyzwanie. Miałem świadomość, że taka okazja może się już nie powtórzyć. Mimo obaw postanowiłem trzymać się myśli, że będzie dobrze. Wiedziałem, że mam doświadczenie w zarządzaniu, komunikacji z ludźmi i liczyłem, że to zaowocuje. Uznałem, że warto spróbować.

Współpracę z IT Kontrakt  rozpocząłem w kwietniu 2014 w ramach projektu Akademia Testera. Zamysł Akademii jest następujący: zatrudniani są ludzie spoza branży IT, którzy następnie przechodzą szkolenie trwające od 3 do 6 miesięcy. Jest to czas, w którym nowy pracownik uczy się i nabiera doświadczenia potrzebnego do pracy testera.

W stawianiu pierwszych kroków w tej branży wspierał mnie Piotr, który wcześniej mnie do tej pracy zachęcał. Łatwiej się wchodzi w coś nowego jeżeli ma się wsparcie osoby, z którą można porozmawiać i którą można podpytać, jak wygląda praca z bliższej, realnej perspektywy. Przy okazji taka osoba jest też podporą przy stawianiu pierwszych kroków.

Dzisiaj, trzy lata później,  jestem Test Leadem w projekcie, w którym pracuje 18 osób. Ponadto pełnię funkcję Qality Managera w 10 projektach. Oceniając pracę IT Kontrakt mogę powiedzieć, że zmiana branży była najlepszą decyzją w kwestii kariery, jaką mogłem podjąć. Teraz z perspektywy czasu zastanawiam się nawet, czy nie powinienem wcześniej zdecydować się na taką zmianę – nie dwa, a cztery lata temu na przykład. Porównując handel do IT, to w IT bardziej liczy się człowiek i jego potencjał, kreatywność oraz umiejętności. W tej branży o sukcesie i udanym projekcie nie decyduje „pogoda”, a zgrany zespół, czyli ludzie. IT Kontrakt dało mi możliwość dynamicznego rozwoju w ciekawej, przyszłościowej branży, dzięki czemu spełniam się zawodowo.

Gdybym miał coś doradzić osobom, które jak ja niegdyś rozważają zmianę zawodu i branży, powiedziałbym, że najlepiej po prostu to zrobić. Pójść, spróbować, dać z siebie wszystko, a na pewno będzie dobrze.

Komentarze

Napisz do nas

Przeglądając stronę wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przez Ciebie z Serwisu oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies przechowywanych na urządzeniu, z którego korzystasz w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez "IT KONTRAKT" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, ul. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław i Zaufanych Partnerów IT KONTRAKT Sp. z o.o.